top of page

STERILLIGHT-UV Sterilizácia - Slovenský výrobok

Sterilizátory vzduchu STERILLIGHT likvidujú vírusy, baktérie a plesne pomocou ultrafialového žiarenia. V zdravotníctve sa UV-C žiarenie využíva na dezinfekciu priestorov a nástrojov už desiatky rokov.

Sterilizátory STERILLIGHT majú zdroj UV-C žiarenia bez tvorby nebezpečného ozónu, preto je možné naše zariadenie využívať aj v prítomnosti človeka.

       STERILLIGHT vhodný pre:

  • školy, škôlky, nemocnice, úrady

  • športové zariadenia, fitness centrá, wellness

  • reštaurácie, kaviarne, bary, nočné kluby

  • kancelárie, zasadačky

  • kozmetické salóny, kaderníctva

UV-C definícia:

Ultrafialové žiarenie (UV) objavil v roku 1801 nemecký fyzik Johann Wilhelm Ritter. Najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia na Zemi je Slnko, pričom drvivú väčšinu tohto žiarenia pohlcuje zemská atmosféra.

UV žiarenie sa delí na:

– Vákuové UV (100 – 200 nm)
– UV-C (200 -280 nm)
– UV-B (280-315nm)
– UV-A (315-400 nm)

UV-C žiarenie sa na zemskom povrchu nevyskytuje. Celý jeho podiel je na 100% pohltený atmosférou. Z oblasti UV-B prenikne na povrch Zeme 50 – 60% žiarenia a z časti spektra UV-A je to 30%. Celkové UV žiarenie v závislosti na nadmorskej výške tvorí UV-A s podielom 90 – 99% a UV-B žiarenie s podielom 1-10%.

STERILIZÁCIA VZDUCHU:

Umelými zdrojmi UV-C žiarenia, ktoré sa používajú ako základ sterilizátorov, môžu byť vysokotlakové ortuťové výbojky alebo UV LED diódy.

Zdroje UV-C žiarenia sú zabudované buď do uzavretých komôr nepriamych žiaričov, ktoré chránia človeka pred priamym zásahom a môžu sa používať na sterilizáciu vzduchu počas jeho prítomnosti v ľubovoľne dlhom čase. Druhý spôsob implementácie sú priame UV-C žiariče. Ich činnosť vylučuje prítomnosť človeka. Okrem sterilizácie vzduchu sa používajú aj na sterilizáciu povrchov v miestnosti, prípadne nástrojov a iných predmetov.

UV-C žiarenie neblaho vplýva na všetky živé organizmy, preto je nevhodné priamym žiaričom sterilizovať miestnosť, v ktorej sú izbové rastliny, či domáce zvieratá. Pod vplyvom UV-C žiarenia môžu degradovať niektoré UV nestabilné materiály, hlavne plasty a rôzne kompozity s nízkym podielom UV stabilizátorov. Rovnako môže UV žiarenie spôsobiť zmenu farebnosti materiálov.

bottom of page